Rezervační systém BILETAR – Dačice

Caveman

Originální název
Caveman
Žánr
one man show
Stát
ČR
Režie
Patrik Hartl
Délka
90min
Popis

hraje se v náhradním termínu (vstupenky s datem 20.3. zůstávají v platnosti)

CAVEMAN

11. května 2020 OD 19h 

Kulturní dům Beseda Dačice

Autor: R. Backer
Režie: P. Hartl
Hrají: J. Holík / J. Slach

Caveman
Jeskynní muž Roba Beckera


 "Obhajoba jeskynního muže", kterou napsal Rob Becker, představuje humorné přemýšlení o rozdílech mezi muži a ženami a o tom, jak tyto rozdíly vyvolávají často nedorozumění.

Zná to každý – některé věci prostě své drahé polovičce nevysvětlíte, bez ohledu na to, zda jste žena, či muž. Bahno rozšlapané po předsíni. Neschopnost najít cokoliv, co zrovna hledáte, ať už v ledničce (tam především) či kdekoliv jinde. Voda rozlitá po podlaze v koupelně. Sponky do vlasů všude po bytě. Nedostatek zájmu. Nedostatek nezájmu. A tak dále.

O tom a nejen o tom pojednává geniální směsice divadelního představení, stand-up comedy, sebeanalýzy a terapeutického sezení pro všechny zúčastněné. Autor, jenž dříve sám v Cavemanovi osobně účinkoval, si se svým nejlepším dílem vyhrál do těch nejhlubších detailů a po třech letech práce jej úspěšně dovedl pokud ne přímo k dokonalosti, tak minimálně k něčemu, co se takovému stavu velmi těsně přibližuje. Nic o tom nesvědčí lépe než fakt, že prakticky všichni v sále se po celou dobu představení svíjejí v záchvatech živelného smíchu a veselí.

Pro našince, odkojeného Cimrmany, Švejky, Pelíšky a českým humorem a vtipem obecně, je inscenace dvakrát tak blízká a mazlivá. Jde o humor do určité míry sprostý, ale zároveň velmi, velmi vysoký – a takový má naše kultura přesně ráda. Nebere si servítky, ale zároveň není hrubý a nesnaží se urážet, naopak. Cavemanem prostupuje touha nikoliv rozdělovat muže a ženy na dva neslučitelné kmeny, ale naopak pomoci nalézt jim společnou cestu k sobě a svým odlišnostem, vzájemnému nepochopení navzdory.

"Obhajoba jeskynního muže" byla poprvé uvedena na Broadwayi v divadle Helen Hayes 26. března 1995 a po svém 399. uvedení 17. července 1996 se dočkala zápisu do divadelních kronik, když překonala hry "Search For Intelligent Life in the Universe" (Hledání inteligentního života ve vesmíru) Lily Tomlinové a "The World According to Me" (Svět podle mě) Jackie Masonové. Tehdy se "Obhajoba jeskynního muže" stala nejdéle hraným představením jednoho herce v historii Broadwaye.

Na paměť této události vyhlásil starosta New York City Rudolph Gulliani 18. červenec 1996 v New York City "Dnem jeskynního muže" a přejmenoval 44. Západní ulici na ulici "Jeskynního muže" (Caveman Way). Představení mělo více než 700 repríz a potom se vydalo na turné po USA.

Představení "Rob Becker's Defending the Caveman" bylo poprvé uvedeno v roce 1991 a v USA je viděly více než 2 miliony lidí. Než se představení dostalo na Broadway, vyprodávalo dlouhou dobu divadla v San Franciscu, Dallasu, Washingtonu, Philadelphii a Chicagu.

V Dačicích se v roli Cavemana představí Honza Holík.

Honza je typickým příkladem toho, že když má někdo talent a k tomu i trochu nezbytného štěstí, tak TO prostě jde! Po maturitě vystřídal několik firem, kde pracoval v kanceláři, později jako manažer, ale velmi brzy došel k závěru, že tohle opravdu není nic pro něho.
Když jednoho dne objevil v novinách inzerát divadla J. K. Tyla v Plzni, že hledají do muzikálu Šumař na střeše vhodné typy na postavy Rusů, dlouho nepřemýšlel a vyrazil na konkurz. K tomu, že Honza nakonec roli v muzikálu dostal, ba dokonce že ho po premiéře přijali jako stálého člena sboru operety divadla J. K. Tyla v Plzni, přispěl jeho výrazný herecký talent, i 15 let ve folklórním souboru, 11 let hry na bicí nástroje, zpěv a fakt, že miluje muzikál Šumař na střeše.
Úspěšně účinkoval v muzikálech a operetách Šakalí léta, Pytlákova schovanka, Juno a Avos, Země úsměvů, Bocaccio, Crazy for you a Cikání jdou do nebe. Po několika letech cítil potřebu dál rozvíjet zkušenosti nasbírané v divadle, v kapele i v životě a podal si přihlášku na pražskou DAMU, obor herectví činoherního divadla. Byl přijat a dnes už má za sebou spoustu školních i mimoškolních projektů. Zahrál si například otce Pěrekatova ve hře Rváč (autor Antonín Máša, režie Jan Kačer), krále Duncana v Macbethovi (režie Boris Rösner) a hlavní postavu jedné povídky ve hře Hovory o štěstí mezi čtyřma očima od autora hry a zároveň jejího režiséra Patrika Hartla. Ve zlomovém třetím roce po nástupu do DISKU začal zkoušet v Topolově Kočce na kolejích.
V Plzni, odkud pochází, dál zpívá v kapele HIBAJ, takže ani jeho láska k hudbě nepřijde zkrátka.

 

 

Aktuální ceny do 22. září 2020 17:00
Zóna Základní Senior pas ZTP-P ZTP ZTP-Doprovod Dítě do 15 let Student Dítě do 10 let
A 390,00 351,00 351,00 351,00
B 360,00 324,00 324,00 324,00
C 360,00 324,00 324,00 324,00

Objednat vstupenky